تبلیغات
بهترین عکس های روز دنیا - دعای روز دوازدهم ماه مبارك رمضان؛ عفاف، قناعت و انصاف سیستم تبلیغات آنلاین توفان شبکه اجتماعی سیتی میتی
بهترین عکس های روز دنیا
بهترین ها برای بهترین ها

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دعای روز دوازدهم ماه مبارك رمضان؛ عفاف، قناعت و انصاف

دعای روز دوازدهم ماه مبارك رمضان؛ عفاف، قناعت و انصاف
اللهم زینی فیه بالستر والعفاف و استرنی فیه بلباس القنوع و الكفاف واحملنی فیه علی العدل والانصاف و امنی فیه من كل ما اخاف بعصمتك یا عصمة الخافئین

«خدایا در این روز با پوشش و پاكدامنی زینتم ده و جامه قناعت و خودداری بر من بپوشان و بر عدل و انصاف وامدارم كن و از آنچه می هراسم ایمنم ساز به عصمتت ای نگهدار خدا ترسان.»
 
لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید>>>

دعای روز دوازدهم ماه مبارك رمضان؛ عفاف، قناعت و انصاف
اللهم زینی فیه بالستر والعفاف و استرنی فیه بلباس القنوع و الكفاف واحملنی فیه علی العدل والانصاف و امنی فیه من كل ما اخاف بعصمتك یا عصمة الخافئین

«خدایا در این روز با پوشش و پاكدامنی زینتم ده و جامه قناعت و خودداری بر من بپوشان و بر عدل و انصاف وامدارم كن و از آنچه می هراسم ایمنم ساز به عصمتت ای نگهدار خدا ترسان.»
در بخش اول دعای امروز درخواست زینت بخشی جان و دل آدمی با لباس عفاف و پاكدامنی است. عفاف به معنای خویشتنداری در برابر تمایلات نفسانی به طور عام و غرایز و شهوات جنسی به طور خاص به كار می رود. در نقطه مقابل عفت، شهوت قرار دارد. عفت یكی از فضایل اخلاقی بسیار مهم است كه هم برای افراد جامعه و هم برای اجتماع، امری لازم، شایسته و موجب رشد و پیشرفت است. قرآن كریم تباهی برخی امتها را در اثر پیروی از شهوات برمی شمارد(مریم/ 59 ). در روایات اسلامی، شهوت پرستی و شهوترانی زهر كشنده(غررالحكم/ حدیث 876 ) دام شیطان(همان حدیث 2121 ) و عامل گرفتاری(همان حدیث 2440 ) تلقی شده است، كه نتایجی مانند آلودگی به گناه، تضعیف شخصیت اجتماعی و رسوایی و بی آبرویی را به دنبال دارد. در مقابل، از عفت به عنوان صفت بارز مؤمن و در ردیف ادای زكات و اقامه نماز می داند (مؤمنون 7 - 5 ). امام علی(علیه السلام) عفاف را برترین عبادت می نامند(اصول كافی ج 10/2 ).از این رو، اولین فراز دعای امروز، عفاف را به منزله زینت برای مؤمن دانسته و پوشش و پاكدامنی را از خداوند منان طلب می كند. پرهیز از اختلاط زن و مرد در میهمانیها و مجالس، خودداری بانوان از آرایش و خودنمایی در برابر مردان نامحرم، انتخاب همسر از میان خانواده های پاكدامن و پایبند به عفاف و حجاب و پرهیز از ملاحظه فیلمهای ترویجگر بی بند و باری و فساد، از اموری است كه می تواند به رشد فرهنگ عفاف در خانواده ها كمك كند.

فراز دوم این دعا، درخواست توفیق قناعت است. قناعت نیز از مهم ترین اصول اخلاقی است كه هم دارای ثمرات فردی است و هم دارای نتایج اجتماعی و اقتصادی است. امام باقر(علیه السلام) قناعت را موجب بقای نعمت می دانند(تحف العقول/ 471 ). معنای قناعت عبارت است از راضی شدن به نعمتهایی كه خداوند برای انسان مقرر فرموده است و پرهیز كردن از زیاده خواهی. وجود چنین صفتی در درون انسان، موجب آرامش روحی آدمی بوده و او را از افتادن به ورطه رقابتهای ناسالم اقتصادی و مسابقه تجمیع ثروت و گرایش به رفاه طلبی، باز می دارد.

قناعت از نمونه های بارز شكر عملی شمرده می شود.
در نقطه مقابل قناعت «حرص» قرار دارد كه صفتی ناپسند و نكوهیده است. حرص آثار مخربی را در زندگی انسان و در جامعه بر جای می گذارد و انسان را به انواع گناهان و نافرمانیها آلوده می كند. بسیاری از گناهان مانند تن دادن به خفت و سرافكندگی، رواج ربا و تزویر و رابط گرایی و سؤ استفاده های مالی و دزدی و خیانت، ریشه در حرص آدمی دارد. در این فراز از دعا، از درگاه خدای منان آرزو داریم تا ما را لباس قناعت و مناعت بپوشاند و از حرص و آز باز دارد.

سومین فراز دعای امروز، موضوع عدل وانصاف است. عدالت معانی مختلفی دارد. در قرآن كریم، عدل به معنای انصاف، رعایت توازن و... به كار رفته است. معنای عدل عبارت است از قرار دادن هر چیزی در جای مناسب آن. رعایت این اصل در زندگی، نوعی هدفمندی و توازن نظم را در زندگی فردی و اجتماعی ایجاد می كند. از سوی دیگر، وجود صفت انصاف در انسان، موجب اعتدال در رفتار می شود و از افراط و تفریط در تصمیم و عمل آدمی، جلوگیری می كند. اگر انسان آنچه را برای خود می پسندد برای دیگران نیز بپسندد، همواره با حسن ظن و تعادل عمل نموده و در نتیجه جامعه ای كه در آن عدل و انصاف رواج داشته باشد، از بهداشت و آرامش روانی برخوردار خواهد بود.

از این رو، در احادیث، رعایت انصاف و اعتدال، بزرگترین ثواب قلمداد گردیده است(میزان الحكمه ج 306/13 ) امام صادق(علیه السلام) برای شخص منصف بهشت را ضمانت می نمایند (كافی جلد /2 ص 144 ) امیرالمومنین(علیه السلام) رعایت انصاف را موجب عزت و سربلندی مؤمن برمی شمارند(كافی ج 144/2 ) پایان بخش دعای امروز، درخواست ایمنی از اموری است كه انسان نسبت به آنها هراسان است. چنین اموری می تواند عذاب اخروی ناشی از ارتكاب معاصی و یا ترس از قیامت و رخدادهای پس از مرگ و یا نقمتها و بازتاب دنیایی اعمال آدمی باشد.
 
منبع

درباره وبلاگ

سلام دوست عزیز به وبلاگ ما خوش اومدی
برای تبادل لینک با ما ابتدا ما رو با نام :::خفن ترین عکس های روز دنیا::: لینک کنید و لینک خودتون رو در قسمت نظرات اعلام کنید.
توجه: حداقل بازدید شما برای لینک شدن باید 300 تا باشه.
مدیر وبلاگ : توفان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما وبلاگ چه طوره؟؟؟نویسندگان

Free counter and web stats

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها